A Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Adatbankja
A KRTK Adatbank alaptevékenységei során beszerzi és tudományos kutatásra alkalmas állapotba hozza a legfontosabb lakossági és vállalati adatgyűjtéseket, nagyméretű longitudinális adatbázisokat épít adminisztratív regiszterek felhasználásával, fejleszti és menedzseli a KSH-KRTK Kutatószobát, Adatszobát és Kísérleti labort üzemeltet, módszertani segítséget nyújt a kutatóknak, gyakornoki programmal, oktatással és bilaterális megállapodásokkal segíti az egyetemi képzést. A Bigdata területre szakosodott alegységgel rendelkezik. Célja olyan adatháttér megteremtése, ami a legkülönfélébb közgazdasági és szociológiai kutatások számára teremt lehetőséget a nemzetközi standardoknak megfelelő elemzésre. Az Adatbank 2021-ben elnyerte a „TOP 50 Kutatási Infrastruktúra” címet, és tagja a Global Labour Network hálózatnak.
Jelenleg 449 kutató rendelkezik szerver-hozzáféréssel, 2012 óta 2024 adatkérést szolgáltunk ki. A Kutatószobában 2018 óta 19 837 időpontfoglalást regisztráltunk, jelenleg 2021 kutató dolgozik 86 nemzetközi és hazai projekten.
Az adatainkra építve 896 publikáció, 136 BA, MA és Ph.D. disszertáció, számos szakpolitikai hatásvizsgálat született itthon és külföldön, többek között olyan programokban, mint az ERC, H2020, Lendület, Kiválósági Együttműködési Program és OTKA.
A kutatásokban a legfontosabb hazai kutatóhelyek és felsőoktatási intézmények mellett számos külföldi egyetem (például Harvard, Princeton, Chicago, Duke, Oxford, Cambridge, UCL, Sorbonne, Beijing Normal) kutatói vettek részt.
Az adatokat és a használatukkal kapcsolatos szolgáltatásokat a kutatók ingyenesen vehetik igénybe, kivéve a Kísérleti Labort, melynek infrastruktúráját részben térítés ellenében tervezzük biztosítani KRTK-s affiliációval nem rendelkező kutatások számára. Az adathozzáférés módját minden esetben az elsődleges adatgazdákkal kötött szerződések szabályozzák.